Prawidłowe żywienie dzieci od najmłodszych lat ma ogromny wpływ na jego przyszłe życie.
Coraz częściej spotykam się ze stwierdzeniem: „Moje dziecko nie chce jeść warzyw”. Rozmawiając z Mamami często okazuje się, że dziecko jak było małe to chętnie jadło zupki jarzynowe, warzywa itp., zaś im dziecko starsze tym stało się bardziej wybredne i nie chce już jeść warzyw.
Zastanawiałaś się może dlaczego tak jest? Może posiłki, które teraz podajesz mają mniej warzyw niż to co podawałaś wcześniej?
Dzieci w dużej mierze uczą się poprzez obserwację. Czy w Waszym domu jada się warzywa? Jaką część porcji obiadowej czy śniadaniowej stanowią warzywa?
Twoje pociechy stale Cię obserwują i naśladują. Jesteś dla niego najważniejszym wzorem do naśladowania. Jeśli dzieci będą widziały na stole dużo różnorodnych warzyw z czasem i one po nie sięgną. Czasem trzeba dłużej poczekać, aż dziecko będzie chciało spróbować czegoś nowego. Nigdy się nie poddawaj! Bądź konsekwentnym. Zmieniaj sposoby serwowania nowych warzyw. Dobrze wiemy, że dzieci są różne, jednym wystarczy krótszy czas do akceptacji nowego smaku, inne trzeba przekonywać tygodniami. Jednak wytrwałość w nauce dobrych nawyków może przynieść w końcu zamierzone rezultaty.
Wybierz się z dzieckiem na zakupy i pokaż mu jak dużo jest różnych warzyw. Spróbujcie je wszystkie nazywać, porozmawiajcie o tych, które lubi i tych, których nie lubi. Dlaczego ich nie lubi? czy kiedyś próbował? Może z takich zakupów przyniesiecie 1 nowe warzywo do domu i wspólnie coś dobrego razem ugotujecie. Wspólne zakupy to nie tylko obowiązek, ale dobry pomysł na wspólne spędzenie czasu.
Warzywa powinny być podawane do każdego posiłku. W formie surowej, gotowanej lub pieczonej. Konsystencje tez mogą być różne: puree, zupy, starte na tarce, zupy- kremy lub do chrupania. Pamiętaj im podanie będzie atrakcyjniejsze to i twoje dziecko będzie chętniej siadało i jadło. Nikt nie lubi przecież monotonii. Przygotowuj posiłki razem z dzieckiem. Wykażcie się swoja kreatywnością w tworzeniu niesamowitych kompozycji kulinarnych na talerzu. O ilości i regularności posiłków w diecie dziecka przeczytasz tutaj, a co podawać do picia znajdziecie tutaj.
Pamiętaj, że jadłospis bogaty w warzywa i owoce dostarcza Tobie i Twojemu dziecku witaminy, składniki mineralne i duża dawkę błonnika pokarmowego. Bez tych składników w diecie prawidłowy rozwój dziecka może być zaburzony.
Im więcej warzyw i owoców w diecie twojego dziecka, tym rzadziej będzie się ono upominało o coś słodkiego:)