Rynek suplementów rośnie w szybki tempie. Zewsząd słyszymy reklamy co powinniśmy suplementować, a czego nie. Suplementy diety możemy znaleźć na wszystkie dolegliwości. Jednak czy jest to skuteczne i warte odchudzania naszych portfeli?
Badania pokazują, że w Polsce znaczna cześć społeczeństwa cierpi na niedobory witaminy D. Strefa klimatyczna w jakiej żyjemy sprawia, że nie jesteśmy w stanie dostarczyć jej podczas syntezy skórnej.
Aby zapewnić odpowiedni poziom powinniśmy codziennie wystawiać co najmniej 15% naszej skóry na działanie promieni słonecznych. Powinniśmy przebywać na dworze co najmniej 15 minut dziennie z odkrytymi rękami i nogami bez kremów z filtrem między godziną 10 a 15. O ile latem i wiosną jest to do zrealizowania tak jesienią i zimą raczej mało realne. Dlatego powinniśmy ją suplementować.
Dlaczego witamina D jest tak ważna?
Witamina D odpowiada w organizmie głównie za prawidłową mineralizację kości. Szczególnie istotna jest u dzieci, w okresie ich intensywnego wzrostu. Niedobór jej będzie powodowało osłabienie i zniekształcenia rosnących kości chrząstek stawowych, a w rezultacie doprowadzić do krzywicy.
Witaminie D przypisuje się też inne właściwości, jednak nie wszystkie zostały potwierdzone naukowo, np to, że zwiększa odporność.
Przed sięgnięciem po jakikolwiek suplement warto zbadać jej poziom. Badanie poziomu nie jest refundowane i lekarz nie wypisze Ci skierowania. Koszt badania w zależności od laboratorium to ok. 50-150zł. Dostępne jest zrobienie praktycznie w każdym laboratorium. Ja robię sobie i moim córkom raz w roku podczas bilansów i badań kontrolnych (zawsze tylko 1 kłucie 🙂 ).
Czy witamina D występuje w pożywieniu?
Oczywiście, witaminę tę znajdziemy również w pożywieniu. Jednak występuje w niewielkich ilościach. Znajdziemy ją głownie w rybach, zwłaszcza tych tłustych, ale także w mięsie, podrobach, jajach, przetworach mlecznych. W produktach roślinnych zazwyczaj nie występuje, chyba że jest tam fortyfikowana.
Warto, aby dieta zarówna Twoja jak i Twojego dziecka była różnorodna.
Jeśli masz do wyboru suplement diety albo suplement diety będący lekiem, to zawsze wybieraj lek (jest przebadany!).
Jak dobrać dawkę?
U dzieci dawka witaminy powinna być wyznaczona przez lekarza w zależności od jej poziomu w organizmie, diety i pory roku. Bezpieczna i rekomendowana dawka całoroczna dla dzieci w wieku 1-10 lat to 600-1000 IU, a dla starszych (11-18lat) 800-2000 IU.
Warto zaznaczyć, że nie tylko niedobór tej witaminy jest szkodliwy, ale także jej nadmiar. Nadmiar może prowadzić do powstawania złogów wapnia, zaburzeń wzrostu czy nawet niewydolności narządów. Objawami nadmiaru witaminy D ze strony przewodu pokarmowego są nudności, wymioty, biegunka czy bóle głowy. Może pojawić się też nadmierna potliwość, brak apetytu czy spadek masy ciała.
Istotne jest, abyś dawkę konsultowała z lekarzem. Dobierając dawkę warto też wspomnieć o przyjmowaniu innych preparatów (np. preparaty mleko zastępcze zawierają witaminę). Pamiętaj suplementacja nie zawsze jest konieczna, chyba, że wymaga tego stan zdrowia dziecka.
Jeśli tekst jest dla Ciebie ciekawy udostępnij go.