Dlaczego dzieci są otyłe?

Niewątpliwie na to, co kupujemy w sklepie, dużą rolę odgrywa sytuacja materialna. Przypatrz się swoim zakupom. Co ląduje w twoim koszyku? Czy przywiązujesz uwagę, jaki skład ma dany produkt? Jak dużo jest gotowych potraw, produktów wysokoprzetworzonych (pierogi, ciastka, parówki, gotowe dania)? Czy znajdują się też owoce i warzywa?

Obserwując zachowania pacjentów widzę, że zanika zwyczaj jedzenia domowych obiadów. Coraz częściej pojawiają się gotowe dania takie jak pizza, chińszczyzna czy kebab. Nie są to produkty zakazane w diecie, ale starajmy się by były one wyjątkiem, a nie stały się codziennością.

Dzieci obserwują rodziców. Czy My rodzice żywimy się tak, jakbyśmy chcieli żeby żywiły się nasze dzieci?

Ja wyglądają sklepiki szkolne? Punkty z jedzeniem przy placach zabawach?

Jak wyglądają nasze posiłki? 

Jak wygląda atmosfera przy stole?

Kto decyduje o tym co jest na talerzu, o składzie i wielkości porcji?

Skąd się bierze otyłość?

Otyłość jest przewlekłą, ogólnoustrojową chorobą metaboliczną wynikającą z zaburzenia homeostazy energetycznej organizmu. Cechuje ją patologiczne zwiększanie ilości tkanki tłuszczowej. Proces ten w miarę nasilania się i upływu czasu nieuchronnie prowadzi do pojawiania się patologii oraz dysfunkcji dotyczących wszystkich układów i narządów.

Otyłość możemy podzielić na tę pierwotną (prostą) oraz wtórną. Pierwotna otyłość stanowi około 90% przyczyn otyłości. Spowodowana jest często dodatnim bilansem energetycznym, czyli tym, że nasze dziecko spożywa więcej niż powinno. Nadmiar kcal jest magazynowany w postaci tkanki tłuszczowej. Istotny wpływ będzie też miała mała aktywność fizyczna, problemy z łaknieniem, snem czy stres.

Na otyłość wtórną będą wpływały, choroby genetyczne, różne zaburzenia hormonalne, przyjmowane leki.

Jak sobie z nią poradzić?

Co możesz zrobić? Sprawdź wagę swojego dziecka, porównaj z normami? A może już pediatra zwracał uwagę na ten problem podczas bilansu dziecka? Samo przyznanie się przed samym sobą, że moje dziecko ma problem z wagą to już duży sukces.

Jak ją rozpoznać?

U dzieci najczęściej wykorzystywane są siatki centylowe. Znajdziesz je w książeczce zdrowia Twojego dziecka. Tam zaznaczasz wynik począwszy od wagi i długości ciała z jaką maluch się urodził. Kolejne pomiary dokonywane na bilansach świadczą o tym, w jakim tempie maluch rośnie, i jak wygląda to na tle społeczeństwa.  Na podstawie regularnych pomiarów widzimy czy nasze dziecko nie przybiera nadmiernie na masie i czy grozi mu otyłość. Pamiętaj im wcześniej zaobserwujesz niepokojące objawy, tym szybciej jesteś w stanie pomóc!

Pamiętaj, że lepiej wyniki interpretować ze specjalistą lekarzem lub dietetykiem.

Jakie mogą wystąpić powikłania?

Powikłań może być dużo, nie chcę się na nich tu skupiać. Powikłania otyłości mogą dotyczyć każdej części ciała, każdego narządu. Nie chcę straszyć 🙂 Zróbmy wszystko co możemy, abyśmy nigdy nie dopuścili do nich. Dbajmy o nasze dzieci, gdyż tak mocno je kochamy.

Czy trzeba stosować specjalną dietę?

W pierwszej kolejności należy przyjrzeć się funkcjonowaniu rodziny. Jak wygląda jadłospis? Jakie mają zwyczaje żywieniowe? Jaka jest atmosfera przy stole? Jak spędzają czas poza posiłkami? Co lubią robić wspólnie?

Po dokładnej analizie rozmawiam z rodzicami i wspólnie obieramy drogę. Nie jest to droga na skróty w postaci restrykcyjnej diety. Zakazy i nakazy nigdy dobrze nie rokują. Dzieci już ich szczególnie nie lubią. Nastawiamy się na zmianę nawyków żywieniowych. Ta droga jest często kręta i wyboista. Po drodze będą sukces, porażki, chwile załamania. Ważne, aby być świadomym, że takie momenty w całym procesie będą się zdarzały. Nie chcemy być na diecie cały czas, a chcemy świadomie podchodzić do tego co jemy. Otyłości, której nabawiliśmy się przez lata zbyt szybko też się nie pozbędziemy. Ważne, aby konsekwentnie dążyć do celu.

Duże rolę odgrywa plan dnia. Zwiększenie aktywności fizycznej jest równie ważne jak zmiana nawyków żywieniowych. Istotne jest, aby wszystko było dopasowane do pacjenta. Zaprojektowane z myślą o tym co dziecko lubi i co sprawia mu przyjemność. Otyłe dziecko też lubi ciekawie i aktywnie spędzać czas.

Udostępnij:

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Shopping Cart