Do kawy się dorasta.

Pewnie czytając ten tekst masz w reku filiżankę ulubionej kawy lub właśnie skończyłeś ją pić. Nie jesteś zapewne wyjątkiem w tej kwestii, miliony ludzi na całym świecie uwielbiają pić ten brunaty napój. Dlaczego tak się dzieje? Co on w sobie takiego ma?

Zastanawiałaś się kiedy zaczęłaś pic kawę? Prawdopodobnie nie wcześniej, niż jako nastolatek. To ciekawe, ale rzadko dzieci lubią, smakują kawę. Jeśli już jest to kawa zbożowa z dużą ilością mleka i cukru. Ja zaczynałam pic kawę w okresie przygotowań do matury. Chciała wtedy wykorzystać jej pobudzające właściwości. Kawa sprawia, że zmęczony mózg pracuje lepiej. Wypicie filiżanki tego napoju przyspiesza czas reakcji, poprawia logiczne myślenie i zdolność koncentracji. Pamiętam, że kawa nie była dla mnie smaczna, a miała tylko pomóc. Był to duży kubek kawy z dużą ilością mleka i cukru (dziś bym pewnie już takiej nie tknęła 🙂 ).

Dziś kawa to nie tylko napój. Kawa towarzyszy nam na każdym kroku. Jest nieodłącznym elementem rozmowy, wspólnego wyjścia z przyjaciółmi, spotkania biznesowego czy nawet krótkiej przerwy w pracy spędzanej z kolegami z sąsiedniego działu. To nasza towarzyska natura sprawia, że aż tak uwielbiamy ten czarny napój. Nic tak nie łączy ludzi jak wspólne zainteresowania, a przecież wszyscy kochamy chwile spędzone nad filiżanką pełną aromatu.

Wszystko zaczyna się niewinnie, początkowo pijemy kawę dla smaku, na specjalnych okazjach. Potem coraz częściej, aż wreszcie każdego poranka i nawet kilka razy dziennie.  Kawa kojarzy nam się z czymś przyjemnym, chwilą dla siebie, taki luksus. Kawa ma niesamowitą właściwość poprawiania nastroju i sprawia, że po prostu robi nam się cieplej na sercu. Zapach kawy kojarzy nam się z domem, miłymi wspomnieniami z dzieciństwa. Aromat kawy rozgrzewa w jesienny wieczór, osładza gorsze dni w pracy, sprawia że chce nam się pracować i z większą ochotą przeżywać dzień.

Czego szukamy w kawie? Chwili spokoju, szczęścia wytchnienia i bycia wyjątkowym ( jak w reklamie kawy 🙂 🙂 🙂 )

Kawa pobudza i wyjątkowych sytuacjach możesz z tego skorzystać. Jeżeli jednak pijesz kilka kaw dziennie to Twój organizm przyzwyczaił się już tak bardzo, że nie poczujesz tego efektu. Może być też tak, że  oszukujesz swój organizm i nie dajesz mu wystarczającego czasu na odpoczynek i regenerację. A przemęczenie jakie narasta w twoim ciele może dać w końcu da o sobie znać w postaci poważniejszej choroby.  Jeżeli czujesz, że ilość kawy wypijanej w ciągu dnia przekracza 4 filiżanki i nie możesz sobie poradzić bez niej. Pomyśl o sobie i postaraj się zmniejszyć tą ilość. Świadome zmniejszanie lub też rezygnacja płynie pozytywnie na twoje samopoczucie ( bo kto jest ważniejszy jak nie TY?).

Udostępnij:

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Shopping Cart