Edukujmy dzieci!

Często okazuje się, że nie jesteśmy zadowoleni ze sposobu żywienia swoich dzieci. Widzimy jakie popełniają błędy i sami podejmujemy próby ich naprawienia. Nie zawsze jednak kończą się one sukcesem.

Dlatego już od najmłodszych lat warto zadbać o prawidłowe nawyki naszych pociech.

Na początek musimy zastanowić się dlaczego nasze dzieci nie mają dobrych nawyków żywieniowych? Dlaczego tak się stało? Czy my rodzice jesteśmy dobrym wzorem? Czy nasz sposób żywienia jest taki, jaki chcielibyśmy dla naszych dzieci?

My rodzice, opiekunowie jesteśmy wzorem zachowań dla naszych dzieci. Pamiętaj, aby twoja edukacja była efektywna nie może być skupiona tylko na teorii, ale też na praktyce. I nie ma znaczenia, w jakim wieku jest Twoje dziecko, czy ma 5, 10 czy 15 lat. Ty musisz być szczery w swoich działaniach i być godnym naśladowania człowiekiem. Nasze działania nie przyniosą sukcesu, jeśli będziemy tylko mówić, a sami nie będziemy wdrażać zasad, o których mówimy dziecku.

Zastanów się co jesz? Co pijesz na co dzień? Jak wyglądają twoje posiłki? Czy jesz chętnie warzywa i owoce? Czy twoja kuchnia jest kolorowa i różnorodna? Twoje posiłki są regularne? Jadasz często posiłki typu fast food? Jak często podjadasz? Czy sięgasz po słodycze i zabronione dzieciom przekąski? Jak dużo w Twojej diecie jest produktów przetworzonych, słonych przekąsek, słodkich napojów?

Jeśli twoja dieta jest niezdrowa – nie oczekuj, że Twoje dziecko będzie chętnie sięgało po zdrowe produkty.

W kuchni spędzamy dość dużo czasu w ciągu dnia. Ile czasu spędzasz na przygotowanie posiłku? Pewnie od 15 do 45 minut na posiłek. Zakładając, że Ty i Twoja rodzina jecie średnio 4 posiłki w ciągu dnia to daje od 60 do 180 minut w ciągu dnia (to dużo czy mało?). Poświęć połowę z tego czasu na edukację żywieniową domowników. To zaledwie 30 minut. Gotuj z dzieckiem! Opowiadaj o warzywach, owocach, które obierasz, kroisz. Pozwól dziecku je dotknąć, powąchać, spróbować. Z czasem pozwalaj mieszać, kroić (zależnie od wieku i zdolności manualnych). Dzieci uwielbiają takie zabawy! Każdy posiłek to nowa zabawa, nowe doświadczenie. Nie zniechęcaj się jak dziecko nie będzie próbowało, to nie następuje od razu. Na to potrzeba czasu.. (A ty jakie masz nastawienie do nowych potraw? Pomyśl co myśli mały człowiek..).

Pierwsze kroki edukacyjne możesz poczynić już w sklepie, na targu podczas zakupów. Opowiadaj co i dlaczego wybierasz? Jaki wpływ to ma na wasze zdrowie. Może teraz, z racji pandemii, nie jest najlepszy czas na takie wycieczki, ale jak tylko będziesz miała taką możliwość wykorzystaj tę opcję!

Możesz z dzieckiem przeglądać książki kucharskie i razem wybierać potrawy! Wspólna zabawa to nie tylko edukacja żywieniowa! To świetny sposób na spędzenie czasu  z dzieckiem! 

Możesz pobawić się z dzieckiem w restauracje, kawiarnię. Ta zabawa to nie tylko możliwość edukacji żywieniowej, ale tez ustalenie zasad jakie chciałabyś, aby obowiązywały u Was w domu przy stole.

Jeżeli posiadasz swój ogródek, balkon zaangażuj dziecko w zabawę w ogrodnika. Do posadzenia kiełków czy ziół wystarczy okienny parapet. Sadźcie, podlewajcie, obserwujcie wasze roślinki. Szczypiorek i pietruszkę wykorzystaj do sałatki, poziomki i truskawki  do podwieczorku, a miętę dodaj do wody .

Co myślisz o takich prostych formach edukacji żywieniowej u swoich domowników? Pamiętaj, że zmiany nie przyjdą od razu, nie zniechęcaj się! Bądź cierpliwa, a doczekasz się rezultatów!

Udostępnij:

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Shopping Cart