O zachowaniu przy stole

STÓŁ – dla mnie najważniejszy mebel w domu. Razem z kuchnią stanowią duet idealny. Przecież jedzenie to jedna z ważniejszych rzeczy jaką robimy, prawda? To kuchnia jest pomieszczeniem, które najbardziej tętni życiem. Przy stole, powstaje atmosfera panująca w domu, tworzą się relacje między ludźmi i toczą się najciekawsze rozmowy. Zgodzisz się ze mną? Przy stole można też wspólnie malować i grać w planszówki, czyli być razem.

Posiłek traktujesz jako przyjemność, okazje do  miłego spędzania czasu, czy też jesz go w biegu, a jego przygotowanie to dla ciebie tylko obowiązek? Jak często spożywacie wspólne posiłki całą rodziną? Delektujesz się smakiem potraw jakie spożywasz?

Bardzo cenię sobie dobrą atmosferę przy stole. Wspólne posiłki to chyba najlepszy czas w ciągu dnia. Wspólnie przygotowujemy posiłki, dziewczynki codziennie nakrywają do stołu. Każdy ma swój wkład w posiłek (tak powoli kształtujemy nawyki i obowiązki:)). Dzieci lubią pomagać w kuchni, dlatego my rodzice powinniśmy dać im taką możliwość. Nasze pociechy uczą się wówczas odpowiedzialności i samodzielności, a kiedyś wyręczą nas w części obowiązków domowych.

Wspólny posiłek, niech ten czas zwalnia

Lubię, kiedy siadamy razem do stołu. U nas wspólne posiłki to w ciągu tygodnia jest śniadanie i/lub kolacja. Ten wspólny czas staramy się wykorzystać na rozmowę, omówienie lub podsumowanie dnia. W trakcie posiłku dzieci otwierają się, dzielą się swoimi przeżyciami, ale też opowiadają często o problemach. Taka rozmowa na pewno umacnia więź między dziećmi i rodzicami, a także między samymi rodzicami.

Podczas rozmów, przy przygotowywaniu posiłków lub ich konsumpcji, możecie rozmawiać o produktach, z jakich powstają dania i sposobie przygotowywania. Dzieci takie rzeczy interesują, są ciekawe świata. Potraktuj to jako zabawę i naukę jednocześnie. Może się okazać, że w takich sytuacjach twoje dziecko będzie chętniej próbowało nowych smaków.

Posiłki spożywane w luźnej, swobodnej atmosferze na pewno smakują lepiej. Wiesz, że takie zachowania wpływają na wychowanie dzieci? Dzieci nas obserwują, widzą jak zachowujemy się przy stole i stąd czerpią wiedzę! Bądźmy dla nich najlepszym wzorem!

Wspólne spożywanie posiłków, rodzinna atmosfera, wspólne przygotowywanie posiłków to będą jedne z piękniejszych wspomnień z dzieciństwa, jakie możesz dać swojemu dziecku.

Pamiętaj w miłej atmosferze wszystko smakuje lepiej!

Udostępnij:

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Shopping Cart