Z czym przyjdzie mi się zmierzyć, czyli jak zmienić swój jadłospis

Nikt z nas nie lubi mieć narzucanego sposobu bycia, jedzenia, zachowania itp.  Są oczywiście i takie osoby, które lubią się podporządkowywać schematom. Z mojego doświadczenia wynika, że takich osób jest zdecydowanie mniej. Nikt z nas nie chce być całe życie na diecie.  A może łatwiej zmienić nawyki żywieniowe? Jeśli natomiast chorujemy na jakąś chorobę dietozależną i wiemy, że są składniki, które nam nie służą – wyeliminujmy je z naszego jadłospisu. Zaakceptujmy ten fakt, a nie tłumaczmy sobie ze „jestem na diecie bez…”.

Często idąc do dietetyka oczekujemy tej idealnej diety. Otrzymujemy ją i ? Mamy milion różnych myśli, pytań odnośnie przygotowania posiłków, często nieznanych nam składników pożywienia. Jest to natłok informacji. Nie wiemy od czego powinniśmy zacząć? Poświęcamy dzień lub dwa na przestudiowanie diety i obmyślanie planu działania. Ten stan najczęściej powoduje u nas frustrację i niechęć, a także obawę „Jak sobie z tym wszystkim poradzić?” Prawdą jest, że jednemu takie wyzwanie będzie sprawiało radość i chęć zmiany, dla innego wręcz przeciwnie będzie to przeszkoda nie do pokonania i prawdopodobnie zacznie dietę i skończy ją szybko. Lub nigdy nie zacznie.

Trzeba pamiętać, że kluczem do sukcesu nie będzie tylko dbanie o swoje ciało, ale także odpowiednie nastawienie swojego umysłu. Twój dzisiejszy sposób żywienia prawdopodobne wypracowywałeś przez całe swoje dotychczasowe życie. Nie oczekuj, że zmiany nastąpią już zaraz. Na to też potrzebny jest czas.

Kolejne podejście do tej samej lub innej diety nie ma sensu. Będziesz znów powtarzał schemat, który jak wiesz z doświadczenia w Twoim przypadku się nie sprawdza. Co możesz zrobić? Zastanów się dlaczego  podczas ostatniej próby „bycia na diecie” coś poszło nie tak.  Pomyśl co zrobić, aby nie wpaść w te same pułapki.

Zastanów się, czy jesteś gotowa na kolejną dietę i chcesz znów zmienić radykalnie swoje podejście do odżywiania?  Jeśli twoja odpowiedz jest na „nie” mam dla Ciebie inne rozwiązanie.  Mogę zabrać Cię w podróż, podczas której będziesz poznawała lepiej siebie. Z każdym kolejnym przystankiem naszej podróży będziesz zdobywała nowe umiejętności i za ich zasługą zmieniała swoje nawyki żywieniowe, przekonania.  Nie będziemy ustanawiać nowego jadłospisu, ale  będziemy rozmawiać o odżywianiu. Zarówno Twoja jak i moja wiedza dotycząca dietetyki będą odgrywały istotną rolę. Najważniejsze w tej podróży będzie zmiana nastawienia i zmiana myślenia. Będziemy we wszystkich sytuacjach,  jakie mają miejsce w naszym życiu skupiać się na korzyściach. Zaś zagrożenia i wszystkie przeszkody, które możemy spotkać po drodze będą tematem naszych dyskusji. Podczas swojej podróży sam znajdziesz sposób jak im stawić czoło.

Pamiętaj, że nie ma idealnej diety, ani idealnego sposobu odżywiania. Każdy musi wypracować swój idealny dla siebie. Taki, który będzie  dostosowany do twoich potrzeb, trybu życia i umiejętności. Wszystko jest możliwe, ale na wszystko potrzebny jest czas.

Udostępnij:

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart