Zdrowy uśmiech

Uśmiech jest najlepszą wizytówką człowieka, a zdrowe i białe zęby są jego podstawą.

Czy zdajesz sobie sprawę, że na to jak się czujemy ma bezpośredni wpływ jama ustna? Wiele chorób ma tam swój początek. Stanowi ona pierwszy odcinek przewodu pokarmowego i tu zaczyna się trawienie pokarmu, który spożywamy.

Stomatolodzy alarmują, że nawet niewielki ubytek w zębie może być źródłem niebezpiecznych bakterii dla naszego organizmu.

Co wpływa na stan jamy ustnej? Wiele czynników odgrywa tu dość istotną rolę. Zaliczamy do nich odpowiednie żywienie, prawidłową higienę,  opiekę stomatologiczną, a także warunki ekonomiczne i środowiskowe.

Co jeść by mieć zdrowe zęby?

To co znaj­du­je się co­dzien­nie na twoim ta­le­rzu, wpły­wa na stan twojego zdrowia w tym też twoich zębów i dziąseł! Różnorodna i dobrze zbilansowany jadłospis zmniejszają ryzyko próchnicy i chorób dziąseł. Dieta powinna opierać się głownie na warzywach. Owoce też powinny być obecne, ale w mniejszej ilości niż warzywa. Wybieraj zawsze owoce twarde, gdyż podczas gryzienia jest zwiększone wydzielanie śliny i przywraca to prawidłowe pH w jamie ustnej. Bardzo cenne dla naszego zdrowia są owoce jagodowe. Zawierają one  bioflawonoidy, które odpowiadają za  utrzymanie zdrowej struktury kolagenowej dziąseł.

Produkty pełnoziarniste obecne w twoim codziennym jadłospisie, dostarczać będą nie tylko błonnika, witamin z grupy B, ale także magnezu który zapobiega próchnicy. W ziarnach zbóż znajdziemy też  fosfor, niezbędny do właściwej mineralizacji zębów.

Co szkodzi naszym zębom?

Wszyscy wiedzą, że należy do nich na pewno cukier. Kto z nas nie kocha słodyczy, ciast, ciasteczek. Zapewne każdy ma chwilę słabości i ochotę na coś słodkiego. I jak nie jest to kilka razy w tygodniu, a okazjonalnie to nie ma w tym nic złego.

Naszym zębom na pewno nie służą klejące się pokarmy, które łatwo przyczepiają się do zębów i mogą zalegać w szczelinach między nimi. Należą do nich wszelkie chrupki, ciastka, żelki, słodkie owoce suszone , cukierki itp. Jeżeli już koniecznie musiałeś skosztować takiego produktu => wyszczotkuj jak najszybciej zęby.

Mocna kawa, herbata, napoje typu cola sprzyjają demineralizacji zębów i powodują odkładanie się żółtobrunatnego osadu, więc zęby nie wyglądają estetycznie.

Nieodpowiednia higiena jamy ustnej prowadzi do próchnicy, kamienia nazębnego oraz chorób dziąseł. Próchnica ma negatywny wpływ na pracę układu pokarmowego. Brak zębów, a także i  ich ból powoduje, że nie przeżuwamy prawidłowo pokarmu. Pokarm nie jest rozdrabniany, a połykany. Im dłużej przeżuwamy każdy kęs tym lepiej. W jamie ustnej rozpoczyna się bowiem trawienie.  Zbyt duże kawałki jedzenia trafiające do żołądka powodują zwiększone wydzielanie soków trawiennych. w tym kwasu solnego. Nadmierna ilość soków żołądkowych może powodować między innymi refluks i gorsze samopoczucie pacjenta. Ilość zębów ewidentnie wpływa również na sprawność intelektualną. Osoba, która prawidłowo przeżuwa przyswaja więcej witamin i mikroelementów…i posiada piękny uśmiech.

Bóle głowy, zatok, zapalenie gardła, ropnie oczodołu lub gałki ocznej oraz angina – to tylko nieliczne z dolegliwości, spowodowane przez nieprawidłowy stan uzębienia

Coraz więcej badań pokazuję, iż zły stan naszych zębów ma wpływ na powstawanie chorób serca, udarów mózgu i wiele innych.  Zadbaj  o regularne wizyty u stomatologa, aby na bieżąco monitorować stan jamy ustnej.

Jeżeli posiadasz plomby amalgamatowe jak najszybciej skontaktuj się ze specjalistą, który je usunie! Zawarta w nich rtęć jest niebezpieczna dla twojego zdrowia.

Jedz smacz­nie i zdro­wo! uśmie­chaj się czę­sto oraz dbaj o zęby. Dzię­ki temu bę­dziesz cie­szyć nie tylko olśnie­wa­ją­cym uśmie­chem, ale także moc­ny­mi zę­ba­mi przez dłu­gie lata.

Udostępnij:

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Shopping Cart